VENKATESWARAYA

VENKATESWARAYA

Arketipimizin adı Venkateswara, Venkatesha ya da Balaji… Her üç isim de aynı Arketip için bolca kullanılmaktadır.

“Venkatesha veya Venkateshwara, Bolluk Bereket Eril Enerjisi Vishnu’nın bir enkarnasyonu ve sonsuz zenginliğin Arketipidir.

Her türlü umudunuzdan vazgeçtiğinizde ve keder, ıstırap, parasızlık vb. ile tamamen bunaldığınızda, size inanılmaz bir zenginlik vermenin tek umudu Venkateshwara’dır……

Venkateshwara – En Yüksek Serveti Getiren Arketip

Venkateswara olarak Vishnu, Zenginlik Dağı olarak bilinen Güney Hindistan’daki Tirumala’nın 7 Tepesinin en zengin arketipi ve Lordudur.

Kutsal metin Brahmanda Purana, onu, kendisini arayanları asla terk etmeyen ve onları Aishwaryam (zenginlik), Raja Sanmanam (şöhret), Bhukthi (maddi zevkler) ve Mukthi (kurtuluş) ile kutsayan her yerde hazır ve nazır kurtarıcı arketip olarak selamlar.

Venkateshwara ile inanç ve bağlılıkla bağlantı kurmanın, kalıcı zenginlik yaratmak, refah, barış ve bolluk nimetleri bahşetmek için finansal engelleri kaldırmaya ve borçları temizlemeye yardımcı olduğuna inanılır.

‘Kral Venkateshwara’ olarak da adlandırılan Balaji, Lord Vishnu’nun enkarnasyonudur.

Venkateshwara, insanları Kaliyuga’nın sıkıntılarından kurtarmak için doğan tek Tanrı Arketipi olarak bilinir.

Kaliyuga’nın sonuna kadar orada, tapınağında kalacaktır. Bu nedenle Tirupati Balaji tapınağı Kaliyuga’nın Vaikuntha’sı (“Tanrı’nın meskeni olan ilahi yok edilemez dünya”) olarak da bilinir. “Kaliyuga Pratyaksh Daivam” olarak da bilinir.

Tirupati Tapınağı hakkında insanların bilmediği büyüleyici gerçekler

1.Bilinmeyen bir köyün sırrı

Tirupati Balaji Tapınağı’nda bulunan arketiplerin ritüel ibadetleri için çiçekler, sade tereyağı, süt, kutsal yapraklar vb. tapınağa 20 km uzaklıktaki küçük bir köyden elde edilir. Ancak bu küçük köy, kendi halkı dışında hiçbir yabancı tarafından görülmemiş ve ziyaret edilmemiştir.

2. Lord Balaji’nin idolünün arkasında deniz dalgaları

İnanmak için kendiniz duymak isteyebilirsiniz, ancak değişmez gerçek şu ki, tapınakta yer alan Venkateshaya heykelinin arkasına kulağınızı uzatırsanız, muazzam deniz dalgalarının sesini duyulabilirsiniz.

3.Sürekli yanan lambalar

Tirupati Balaji Tapınağı’nın kutsal alanındaki ilahın idolünün önüne yerleştirilen toprak kandiller asla sönmez. Bu lambaların ne zaman yakıldığı ve kimin yaktığı hakkında güvenilir bir kayıt yoktur. Bilinen tek şey, uzun zamandan beri yanmakta oldukları ve yanmaya devam edecekleridir.

4.Nemli heykel

Açıklanamayan bir nedenden dolayı, rahipler onu kuru tutmak için uğraşmalarına rağmen, heykelin arkası her zaman nemli kalır.

5.Heykel güçlü kimyasal reaksiyonlardan zarar görmez

Cinnamomum camphora ağacının bir türevi olan ham kafur veya yeşil kafur (Pachai Karpooram) herhangi bir taşa (heykeller taştan yapılır) uygulandığında, heykel üzerinde çatlaklara yol açtığı bilimsel olarak da bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte, Shri Tirupati Balaji’nin idolü, kafurun kimyasal reaksiyonlarına karşı dirençlidir ve çoğu zaman bu maddeye bulaşmış olsa bile hiçbir hasar izi taşımaz.

6.Sıcak Heykel

Lord Balaji’nin heykeli taştan oyulmuş olabilir, ancak raporlara inanılırsa, tamamen yaşam dolu ve çok canlıdır. Tapınağın yüksek konumu (3000 feet) nedeniyle ortam serin olmasına rağmen, kutsal tanrının idolü 43 derece sıcaklığını koruyor. Her sabah, Abhishekham olarak bilinen kutsal banyodan sonra, Balaji’nin yüzünde rahipler tarafından ipek bir kumaşla silinmesi gereken ter damlacıkları belirir. Perşembe günleri, rahipler kutsal bir banyo için heykelin süslerini çıkardıklarında, bu sıcaklığın süslere de yansımış olduğunu görürler.

7.Yumuşak Doku

Heykeli ziyarete gidenlerin ona dokunmasına izin verilmez. Ancak yine de bir fırsatını bulup dokunan pek çok kişi, onun bedenine dokunduklarında taşa dokunma hissi yerine, yaşayan bir insana dokunmuş hissine kapıldıklarını ifade ettiler.

Venkateshwara Heykeli

LORD VENKATESHA : TEZAHÜR ETTİRMENİN ARKETİPİ

Lord VENKATESHA, Hindu Tanrısı Maha Vishnu’nun reenkarnasyonudur. İnsanlar onu Venkateswara, Balaji, Govindha veya Tirupati Timmappa gibi farklı isimlerle tanıyor olabilir.
Venkateswara, insanlığın kurtuluşu için kutsal Yedi Tepe’de olmayı arzulayıp, granit taştan bir heykele dönüşmüştür.
İki karısı, Tanrıça Lakshmi ve Prenses Padmavathi de kocalarına bağlılıklarını ifade etmek ve sonsuza kadar onunla birlikte olmak için taşa dönüşmüşlerdir. Tanrıça Lakshmi sol tarafında, Tanrıça Padmavati ise sağ tarafındadır.

Dünyanın her yerinden birçok insan, Lord Balaji’nin başkanlık ettiği Tirupati Balaji Tapınağı’nı ziyaret etmek için Hindistan’a seyahat ediyor. 

Ama Lord Balaji’yi bu kadar özel yapan nedir ve neden her gün 50.000 ila 100.000 kişi, özel günlerde ise yaklaşık 500.000 kişi onu görmek ve minnettarlıklarını göstermek için bazen sırada bir tam günden daha uzun süre beklerler?

Birçok adanmış, Lord Balaji’yi ziyaretleri sırasında kelimelerin tarif edemeyeceği ilahiliğin varlığını hissettiklerini ve tapınaktan daha güçlü bir inanç ve bağlılıkla ayrıldıklarını söylüyorlar. İnsanların şahsen deneyimledikleri ve açıklanamayan bir çok ruhsal olayın da gerçekleştiği konuşuluyor.

Lord Venkateswara, Vaikuntha’nın bir sakini olan Vishnu’nun enkarnasyonudur. Tanrıça Lakshmi, bir zamanlar Lord Vishnu ile kavga etti ve Vaikuntha’yı terk ederek Dünyaya geldi.

Kılık değiştirerek Dünya’ya yerleşti. Lord Vishnu kısa süre sonra onun peşine düştü ve onu bulmaya çalıştı ancak ne yazık ki başarılı olamadı! Lord Vishnu, arayışı sırasında Tirumala’nın Yedi Tepesi Kralı’nın kızı olan Padmavathi ile tanıştı. (Bazı kaynaklar), Lakshmi ile Padmavathi’nin aslında aynı kişi olduklarını iddia ederler.)

Birbirlerine aşık oldular ve evlenmeye karar verdiler. Padmavathi’nin babası Kral, çok büyük bir başlık bedeli istedi. Düğün masraflarını karşılamak için Venkateswara bu tutarı Lord Kubera’dan ödünç almaya karar verdi. Kubera, Hindu mitolojisine göre Evrenin Bankeri olarak kabul edilir.

Kredinin kullanım süresinin 1 yuga olması gerekiyordu. O nedenle Venkateswara’ya yönelenler, tapınağı ziyaret ettiklerinde, onun Kubera’ya olan borcunu Kali Yuga sonuna kadar ödemesi için tapınağa bağışta bulunurlar.

Bu arada Venkateswara hakkında ilginizi çekebilecek sanatsal bir çalışmadan da söz edeyim :

Lladró’daki tasarımcılar, Venkateswara’ya ve onun gücüne gerçekten hakkını verecek bir heykel yaratmak için Lord Balaji’nin adanmışlarına danıştı.

Heykel mat ve sırlı porselen ile tamamlandı ve 24 ayar altın cila ile süslendi. Yan sütunları ve Tanrı’nın giydiği farklı çelenkleri, el yapımı ve taç yaprakları kalıplanmış 1866 porselen çiçek kaplar.

Koyu mat bir teni ve dört eli var. Üstteki iki elinde, sağda gücün simgesi olan bir disk, solunda ise varoluşun simgesi olan bir deniz kabuğunu tutar. Adanmışlardan iman etmelerini ve koruma için kendisine teslim olmalarını isterken, alt elleri aşağı doğru uzanmıştır.

Darshan sözcüğü – Sanskrit dilinde “görmek” anlamına gelmektedir. Özellikle de yüce, kutsal ve ilahi bir varlığı görmek..

Ve denir ki, böyle aydınlanmış bir varlığın gözlerine bir kez bakmak, sizi sonsuza dek kutsayabilir ve değiştirebilir.

İnsanlar çoğu kez Hindistanda iki nedenle tapınaklara gitmektedir.

  1. Mekan enerjisinden fayda sağlamak
  2. Arketip heykelinin yüzüne ve gözlerine bakmak (Darshan)

Tirupati tapınağında bulunmak ve Vishnu’nun Venkateshwara formunda taşa döndüğü heykeli görmek de bir çeşit Darshandır.

Tapınakların içinde foto ve film çekilmemesi için alınan önlemler bildiğiniz gibi değil! Binlerce kişilik izdiham olsa da, insanlar içeri girerken didik didik aranıyorlar. Telefonlarını içeri alma şansınız YOK! Kapıdaki dolaplara kilitleyip anahtarınızı alabiliyorsunuz.

O nedenle bu heykelin resmini ya da videosunu görmek son derece sıradışı!

Ancak biz çok şanslıyız 🙏❤️

Çok kısa sürse de, izinli bir videoya ulaştım ve şimdi sizlerle onu paylaşacağım 🙏❤️

https://www.youtube.com/watch?v=BdWYfl8I90s

Bu arada bu tapınağı ziyaret etmeye niyetlenenler için şunu belirteyim

Diyor ki : Siz Venkateswara’yı görmek istediğinizde Tirumala’yı ziyaret edemezsiniz. Siz sadece O sizi görmek istediğinde Tirumala’ya gelebilirsiniz.

Bu arada hatırlayalım : Tirumala, Tirupati Tapınağının bulunduğu yerin adıdır.

Peki dikkatinizi çekmiş olabilir : Venkateswara’nın gözleri neden örtülü?

Bu şekilde tapınağı ziyaret edenler onun gözlerinin sadece bir bölümünü görebilmetedirler.

Ziyaretçilerin gözler açıkta olduğu zaman yayılan radyasyon yoğunluğuna dayanamadıkları iddia edilmektedir. O nedenle haftanın 6 günü gözleri neredeyse kapalı, sadece Perşembe günleri ise sadece bir miktar görülecek kadar açılmaktadır.

Farklı bir görüş açısı ise, bu şekilde gözlerin kapanması altında yatan mesajın, Venkateswaraya’nın hiç kimseden farkedilme ve tapınma beklemediği, sadece insanlığa yardım etmek için varlık bulduğunun sembolizmidir.

Tapınağın kendi açıklaması ise, Agama Sastra’da anlatıldığı biçimde geleneksel Tirunamam’ın bu şekilde giyildiğidir.

Tirunamam sözcüğüne gelince :

Thiru – Kutsallık

Namam – İsim

Tanrının kutsal ismi anlamına gelir.

Alev şeklinde alına sürülen bir toz ile Vishnu müridleri kendilerini belli ederler.

Ajna Chakra ( iki kaşımızın ortası) Kali Yuga ile özdeşleştirildiğinden, bu çağın sıkıntılarından korunduklarını düşünürler

Tirunamam

Tirupati Tapınağı Tirumala dağlarında yer alır. Bu bölgede 7 adet dağ bulunmaktadır. Bu dağlardan birinde yer alan doğal bir Garuda yapılanması herkesin ilgisini çekmektedir.

Garuda, Vishnu’nun aracı olan kartaldır.

Vedik öğretisinde her Arketipin sembolik bir aracı vardır. Vishnu’nun ise Garudadır. Venkateshwara daha önce de söz ettiğim gibi, Vishnu’nun enkarnasyonudur.

Vishnu ve Lakshmi Garuda’ya binerken..

Şimdi sizinle Tirumala dağlarındaki Garuda oyuntusunu paylaşacağım. Hiçbir şekilde insan eliyle yapılmadığı, doğal bir formasyon olduğu söylenmektedir.

Ve yine bu dağlarda Vishnu’nun yüzüne benzetilen bir çok formasyon yer almaktadır.

Son olarak, yine bu dağlarda rastlanıldığı iddia edilen bir çift ayak izi mevcuttur ve bunun da Venkateswara’nın ayak izleri olduğu söylenmektedir

Vedik öğretisine ait bazı kadim bilgiler ışığında, Arketiplerin aslında başka galaksilerden ya da boyutlardan Dünyayı ziyarete gelen ve insanlığa yardım etmek isteyen Dünya dışı varlıklar olduğu iddiaları da var. Özellikle de Ayurveda’nın babası kabul edilen Dhanvantri’nin Dünyaya bir uzay gemisiyle geldiğine ve tıp kitapları yazdığı konusuna pek çok kaynakta ulaşabilirsiniz.

Binlerce yıl önce neler yaşandığı konusunda bilgimiz çok sınırlı..

Ancak bizim için geçerli olan gerçek, bu Arketiplerin (Dünyayı ziyaret etmiş ya da hayal ürünü olsunlar) insanlığın kolektif bilinçdışında kayıtlı oldukları ve temsil ettikleri güçlü ve olumlu enerjileri aktive ettiğimizde, büyük faydalar sağladığımızdır.

İnsan zihninin tarihsel süreçte geçirdiği evrimde, beynin yapısı gereği, gerçekle rüyayı ayırd edemedikleri çok uzun yıllar bulunmaktadır.

Yine de binlerce yıldır milyarlarca insanın “Sonsuz Servet Enerjisi” olarak kabul ettiği bir form ve isim, harekete geçirildiği anda (forma bakmak ve ismi söylemek yoluyla) mutlak surette kolektif bilinçdışı aracılığıyla bizim bilinçdışımızı da etkileyecektir.

Miujiza Akademide detaylıca anlattığımız mesele bununla ilgilidir 🙏❤️

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir