DHARMA

DHARMA

DHARMA

Nambu Nayake : Dharma kshetra Kuru ksehtra…

          Yani?

Nambu Nayake : Bhagavad Gita’dan alıntı yaptım.  “Kshetra” bölge ya da alan anlamına gelir. Dharma kshetra “doğruluk ve anlam” alanıdır. Kuru ksehtra ise “eylemlerimizin”in alanıdır.  Kshetralar, fiziksel olarak aynı zamanda bedenimizdeki alanlardır. Dharmakshetra kaşlarımızdan başımızın tepesine kadar olan alan; Kurukshetra ise bedenin geri kalan kısmıdır.Birlikte söylediğimizde ise tüm omuriliğimizi kastederiz.

           Peki neden böyle bir giriş yaptın?

Nambu Nayake : Vedik öğretisinde önemli bir konuya giriş yaparken uğurlu sözler kullanmak bir gelenektir. Biz de bugün Dharma hakkında konuşacağımız için Gita’dan bir söz seçtim.

           Gita nedir?

Nambu Nayake : Bhagavad Gita’nın kısaltması… Sanskritçe yazılmış ve kutsal kabul edilen bir metin…

           Peki Dharma nedir desem?

Nambu Nayake : Yaşantımızın amacıdır. Bu yaşama ne amaçla geldiğimizdir. Herkesin yaşamında maddi arzularıyla, ahlaki ve doğru olan şeyler arasında bitmek bilmeyen bir mücadele vardır. İşte Gita’dan alıntı yaptığım bu söz, bunu anlatıyor.

          Karmayı duydum ama Dharma bana yeni…

Nambu Nayake : Mutlu olmak için Dharmanı bilmen ve ona sımsıkı sarılman gerekir. Amacı olmayan bir yaşam anlamsızdır. Modern yaşam bizi mutluluğun sahip olduğumuz maddi şeylerde bulunduğuna inandırmaya çalışsa da, sahip olduğumuz maddiyat bizim “Ben kimim?” ve “Neden buradayım?” sorularımızı cevaplayamaz.

            Madde dünyasını red mi edeceğiz?

Nambu Nayake : Bu mümkün değil ki… Sadece daha ötesi olduğunun farkına varmamız gerekir. Maddesel varoluşun daha ötesi var…

          Dharma, yaşamın anlamı ise.. Karma nedir?

Nambu Nayake : Yaşamda bir düzenin ve adaletin varlığıdır.

           Peki bunlar kadar önemli başka bir kavram daha var mı?

Nambu Nayake : Harikasın! Evet var : Dukkha…

          Dukkha? O da maddi Dünya ile mi ilgili?

Nambu Nayake : Çok hızlı gidiyorsun. Aynen öyle… Dukkha maddi yaşamda hiçbir şeyin kalıcı olmadığını, sürekli değiştiğini işaret eder. Vedik öğretisi bu üç kavram üzerine kuruludur. Dharma, Karma ve Dukkha… Bu bir üçleme… Ve tüm üçlemeler gibi, çok önemli bir şifre…

          Neden Vedik öğretisinin üzerinde bu kadar duruyoruz?

 Nambu Nayake : Aslında arketipler evrenseldir. Norveç’ten Nijerya’ya, Amerikan kızılderililerinden Asya medeniyetlerine kadar tüm insanlığa aittir. Dünyanın atmosferi bir ülkeye ne kadar aitse, arketipler de herhangi bir millete o kadar aittir. Ancak bazı kültürlerin bu arketipleri anlamakta ve kullanmakta daha usta oldukları da bir gerçektir. Vedik öğretisi ise belki de bunlardan en önemlisidir. Bugün Dünyada Yoga yapan insanların sayısına bir baksana… Ya da meditasyon yapanların dağılımına… Bitkilerle şifalanmadan tut, astrolojiye kadar pek çok konunun köklerinin Vedik öğretisinde olduğunu düşünürsek, biz Vedik öğretisi dediğimizde Hindistandaki bir inanışa değil, evrensel bir insanlık deneyimine gönderme yapıyoruz.

           Hmmm.. Anladım sanırım… Binlerce yıldır insanlığa ait olan ruhani değerleri hala korumayı ve beslemeyi sürdüren mevcut en güçlü öğreti olduğu için, değil mi?

Nambu Nayake : Tamamen öyle… İnsanlık artık kendilerine unutturulan maddiyat ötesi varlıklarını hatırlamaya başladılar. Sana komik bir şey söyleyeyim mi? Batıda yaşayan Hintliler dahi, Vedik öğretisine dönüşlerinin yoga sınıflarına katıldıktan sonra yaşadıkları gelişimin ardından olduğunu itiraf ediyorlar.

          Şaşırmam… İnsanları yönetmek için sürekli maddi değerlerin pompalanması gereken bir düzende, kendine dönebilmek artık büyük bir şans… Peki bunu neden yapıyorlar?

Nambu Nayake : Çok basit… Arzu ettiği herşeyi düşünme gücüyle elde edebileceğini fark eden insanları, sabah dokuz akşam beş, komik ücretlere nasıl çalıştırabilirsin? Ya da bu insanları bankalara nasıl borçlandırabilirsin? Borçlandıramazsan ya da çalıştıramazsan da YÖNETEMEZSİN! Daha doğrusu sömüremezsin!

           Çok acımasız… O zaman onlar bu gerçeği biliyorlar… Yani insanların gerçek gücünü…

Nambu Nayake : Elbette biliyorlar ve hatta kullanıyorlar. O nedenle tüm insanlığın hızla bunu hatırlaması, kendi güçlerini fark edip kullanmaya başlaması gerekiyor. En acilinden… Kaldı ki biz bu boyuta acı çekmeye gelmedik. Mutlu olmaya ve zevk almaya geldik. Yoksa ne gereği vardı bunca duyu organının? Ama ne yazık ki, kendini unutan insanlık, acıyı dahi doğal görmeye yönlendiriliyor. Bu kuyudan çıkmamız lazım… Hak ettiğimiz yer burası değil…

           Bunu duyduğuma çok mutlu oldum. O zaman bugün ne konuşacağız?

 Nambu Nayake : Başlangıçta söz ettiğim gibi, Dharma üzerine konuşacağız.

 Bu alanda işimizi kolaylaştırmak için öncelikle senden Simon Chokoisky tarafından Vedik öğretisinden hareketle geliştirilen bir testi doldurmanı isteyeceğim. Testin sonucunda senin Dharma Tipini ortaya çıkarmış olacağız. Bu şekilde farklı 5 farklı Dharma Tipi üzerinde konuşmak ve anlamak çok daha kolay hale gelecek…

           Testin sonucunda benim yaşam amacım yani Dharma’m mı belli olacak? Ve Dünyadaki insanların bu 5 Dharma Tipinden birine mi ait olmasını bekliyoruz?

 Nambu Nayake : Aslında evet… Çoğumuz bu Dharma Tiplerinden bir ya da ikisine aitiz… Teste başlamadan önce sana küçük bir hatırlatma : Emin olamadığın yerlerde aile üyelerinden ya da seni iyi tanıyan arkadaşlarından yardım isteyebilirsin. Bazen kendimizle ilgili farkındalığımız yeterince net olmayabiliyor. Böyle durumlarda bize yakın olan kişilerden görüş isteyebiliriz. Şimdi hazırsan; başlayalım mı?

           Başlayalım… Çok heyecanlandım zaten… Hazırım ben..

DHARMA TESTİ 1

 Yönerge : Sizi en iyi tanımladığını düşündüğünüz şıkkı işaretleyiniz. Eğer gerekirse, aynı soruda birden fazla şıkkı işaretleyebilirsiniz. Sizde dönem dönem beliren ya da son zamanlarda değişen özellikleri DEĞİL; kalıcı olduğunu düşündüğünüz, sizi her zaman siz yapan özellikleri dikkate alınız. Testin sonunda işaretlediğiniz harfleri toplayıp, Dharma tipinizi belirleyiniz.

 1.      Sizi en iyi anlatan ya da size en anlamlı gelen sözcüğü seçiniz.

a)     Özgürlük

b)     Bağlılık

c)      Bilgelik

d)     Onur

e)     Bolluk bereket (Refah)

 2.      Sizi en iyi anlatan ya da size en anlamlı gelen ifadeleri seçiniz.

 a)     Bağımsızlık ve mutluluk

b)     Aşk ve bağlılık

c)      Maddecilik ve bilgi

d)     Disiplin ve mükemmeliyet

e)     Eğlence ve keyif

 3.      Sizi en iyi anlatan ya da size en anlamlı gelen ifadeleri seçiniz.

 a)     Yalnız olmayı seviyorum. Bazen insanlardan nefret ediyorum, bazen hoşlanıyorum. Ancak insanlar beni çoğunlukla anlamıyorlar.

b)     Yapacak verimli ve yapıcı şeylerim olduğu sürece, yalnız kalmayı sorun etmem.

c)      Yalnız olmayı severim. İnsanları severim ama kendi içime dalmak ve tazelenmek için kendimle baş başa geçireceğim zaman dilimlerine ihtiyacım var.

d)     Başarmam gereken bir hedefim varsa, yalnız kalmaktan gocunmam.

e)     Yalnız kalmaktan nefret ederim. Onları tanımasam bile, yine de insanların arasında olmayı tercih ederim.

 4.      Sizi en iyi anlatan ya da size en anlamlı gelen ifadeleri seçiniz.

 a)     Kimsenin gitmediği ya da düşünmediği farklı, karanlık ya da vahşi ve uzak yerleri severim.

b)     Dünyadaki ovaları ve geniş düzlük alanları severim. Yüksek apartman katlarından ise, zemin ya da zemine yakın katlarda yaşamayı severim.

c)      Yüksek ve uzak yerleri severim. Yüksek katlarda, uzun binalarda ve herkese tepeden bakan yerlerde yaşamayı severim.

d)     Zorlayıcı yerleri severim. Yüksek ama uzak olmayan yerleri… Korunmalı ve güçlü yerlerden hoşlanırım.

e)     Hareketin olduğu yerleri severim. Ulaşımı kolay ama aynı zamanda özel yerleri… Orta katlarda yaşamayı tercih ederim. Ne çok yüksekte, ne çok alçakta… Hareketin olduğu ve yaşama erişimin kolay olduğu yerlerde yaşamak isterim.

5.      Sizi en iyi tanımlayan ifadeyi işaretleyiniz.

 a)     Ben ailenin isyankarı ya da kara koyunuyumdur. Bir ebeveyn olarak ise çocuklarıma özgürlük tanıyarak kendilerini diğerlerinden bir birey olarak ayrıştırmalarına izin veririm.

b)     Aileme sıkı bağlarla bağlıyımdır. Bir ebeveyn olarak, çocuklarımın iyi beslenmelerini, sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlarım.

c)      Ailemi eğitir ve kendilerini geliştirmelerini teşvik ederim. Bir ebeveyn olarak çocuklarımın kendi başlarına düşünmelerini, iyi bir eğitim almalarını  ve dünyayı anlamalarını sağlarım.

d)     Ailedeki güçlü kişiyimdir. Bir ebeveyn olarak çocuklarıma örnek olurum ve onların saygılarını düzen ve disiplinle kazanırım.

e)     Ailemin geçimini sağlarım. Bir ebeveyn olarak da çocuklarıma bakarım ve paranın, kişisel çabanın ve yaşamda ayakları üzerinde durabilmenin değerini anlamalarını sağlarım.

6.      Dinde en önem verdiğim şey:

 a)     Kendi yolumda ilerlemektir.

b)     İnanç ve bağlılıktır.

c)      Yazılı metinler ve araştırmadır.

d)     Kefaret ve disiplindir.

e)     Ritüeller ve törenlerdir.

7.      Evlilikte en önem verdiğim şey :

 a)     Benim özgün hallerimi ve isteklerimi anlayabilecek sıra dışı bir eştir.

b)     Sorumluluk sahibi bir eştir : ev işleri yapan bir kadın / eve aş getiren bir koca

c)      Hassas ve zeki bir eştir.

d)     Birlikte farklı faaliyetler yapabileceğimiz hareketli ve zor bir eştir.

e)     Güzel / yakışıklı bir eştir.

 8.      Televizyonda en çok izlediklerim :

 a)     Korku filmleri, farklı siyasi ve sosyal bakış açıları, bilim kurgu

b)     Diziler, magazin programları, reality showları, eğlence programları

c)      Eğitsel, düşündürücü ve geliştiren programlar, belgeseller

d)     Spor programları, aksiyon filmleri, haberler ve siyasi oturumlar

e)     Komedi programları, müzik programları, eğlence programları, motive eden gerçek hayat hikayeleri.

9.      Stres altındayken :

 a)     İstediğimi elde etmek için kuralları esnetir ya da yalan söylerim; böyle anlarda diğerlerinin beni dikkate almadığını düşünür veya kendimle dalga geçerim.

b)     Tembelleşirim, kendi içime kapanır ve çok endişelenirim.

c)      Kendimi sersem gibi, beceriksiz ve değersiz hissederim.

d)     Sinirlenmeye eğilimli olurum, dikkatsizleşir ve pervasızlaşırım.

e)     Huysuz, depresif, yüksek sesli ve huzursuz olurum.

 10. En iyi halimde ben :

 a)     Bir devrimci, bir mucit, bir dâhiyim.

b)     Çok iyi bir arkadaş, çok çalışkan bir işçi ve çok iyi bir bakıcıyım.

c)      Bir danışman, bir öğretmen, bir diplomatım.

d)     Bir lider, bir kahraman, bir risk alıcıyım.

e)     Bir iyimser, bir başlatıcı, bir destekçi, bir maceracıyım.

 Nambu Nayake : Testi tamamladın mı?

 –          Evet tamamladım.

 Nambu Nayake : Tamam şimdi işaretlediğin harfleri topla… En çok seçtiğin harfler büyük ihtimalle senin Dharma Tipini gösterecektir.

 En çok “A” işaretlediysen o zaman Dharma Tipin “Yabancı” (Outsider), “B” işaretlediysen “İşçi” (Laborer), “C” işaretlediysen “Eğitimci” (Educator), “D” ise “Savaşçı” (Warrior) ve “E” ise de “Tüccar” (Merchant) olacak… Aynı sayıda ya da birbirine çok yakın sayıda harfler var ise, birden fazla Dharma tipin var demektir. Bunun nedenlerini sonra konuşacağız. Mesela ben “Eğitimci – Savaşçı”yım.

–      Peki bunlar ne anlama geliyorlar? Ve hangisi olmak daha iyi?

      Nambu Nayake : Kendi Dharmanı tanıyıp, ona uygun yaşadığın sürece iyi ya da kötü diye bir şey yoktur. Ancak bir eğitimci bir tüccarın hayatını yaşamak zorunda kalıyorsa, mutsuz olması kaçınılmaz…  Bir sonraki buluşmamızda bunlarla ilgili bilgiler ve ipuçları vereceğim, anlaştık mı?

          Nasıl yani? Burada bırakıyor muyuz şimdilik?

      Nambu Nayake : Öyle yapalım… Sende bu arada seni mutlu eden ortam ve uğraşları biraz düşün… Mutsuz edenleri de… Bakalım Dharma Tipine uygun yaşayıp yaşamaman mutlu olmanda fark yaratıyor mu?

          Peki o zaman… Ama arayı uzatmayalım lütfen… Bu konu çok ilgimi çekti ve bir an önce tüm tipleri tanımak istiyorum. Bunları bilmek, diğer insanları anlamamıza da yardımcı olur, değil mi?

 Nambu Nayake: Hem de nasıl… Hem anlamamıza, hem de ikimizi de geliştirecek ilişkiler kurmamıza yardımcı olur… Ama öncelikle yaşam amacımızı bilmek, kendimize hizmet edecektir. Ve kendimize yapabileceğimiz en büyük hizmet ise “mutlu olmak”tır. Dharma bilgisi, buna giden en önemli adımlardan biridir…

           O zaman Dharma kshetra Kuru ksehtra… Eylemlerimiz Dharmamızla uyum içindeyse mutlu olabiliriz….

 Nambu Nayake : Seni ayakta alkışlıyorum. Mutsuzluğumuzun temel nedeni bu uyumsuzluktur. “Tüccar” bir toplumda ve “tüccar” bir düzende yaşarken, farklı Dharmaya sahip olanların acı çekmesi kadar doğal ne olabilir? Ama bizler farkındalık kazanarak ve bu farkındalığı yayarak  toplumu da değiştirebiliriz. Ki öyle de yapıyoruz…

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of